EVENTY

Łazienkę organizujemy wielopoziomowo

Trudno o bardziej wieloznaczne określenie, zwłaszcza w aspekcie łazienki, ponieważ słowo "wielopoziomowo" może tu wiele oznaczać, choćby wielopoziomowe regały. Natomiast projektując łazienkę w domu jednorodzinnym, gdzie możemy na ten cel przeznaczyć dużą powierzchnię, nie zaszkodzi pomyśleć na przykład o rozmieszczeniu urządzeń na różnych poziomach.

Poziomy wyższe

W dużych łazienkach można już spotkać miskę sedesową, do której się dochodzi pokonując jeden stopień lub po prostu kilka schodków. Podobnie bywa z wannami. Taki sposób montowania urządzeń łazienkowych bywa nieco kontrowersyjny, bowiem idzie jakby na przekór bezpieczeństwu, zwłaszcza jeśli z łazienki korzystają ludzie starsi lub małe dzieci.

Co innego stopień przed wanną, która jednocześnie jest nieco wpuszczona w górą część posadzki - wtedy to ułatwia wejście do niej.

Stosując takie rozwiązania zadbać należy przede wszystkim o to by stopnie były zabezpieczone warstwą antypoślizgową lub były ułożone z płytek o antypoślizgowej powierzchni. Ponadto warto jest najbliższe otoczenie zaopatrzyć w odpowiednie uchwyty, a płytki przycisków zamontować zlicowane ze ścianą.

Dużo lepiej wygląda wyznaczenie stref łazienki przy pomocy różnych poziomów, na przykład wydzielenie części relaksacyjnej na nieznacznie podniesionej podłodze z owalnymi krawędziami. Tu korzystnie może wyglądać zestawienie części obniżonej ze sztucznego kamienia z podwyższoną wykonaną z drewna.

Wielopoziomowość a osoby niepełnosprawne

Tu zakładamy, że niepełnosprawny członek rodziny będzie na przykład korzystał z urządzeń zainstalowanych niżej, czyli obok umywalki zamocowanej standardowo będzie druga, niezbędna umocowana niżej.

Wanny wpuszczane

To jest akurat już dosyć często spotykane rozwiązanie, czyli wanny wpuszczane w podłogę, zwłaszcza duże, owalne i asymetryczne z siedziskiem. Można takie wanny kupić zwracając uwagę na to czy ma wewnętrzne schodki o powierzchni antypoślizgowej. Chociaż bywa, że właściciele łazienek wpuszczają całkowicie w podłogę wanny o standardowym kształcie.

Ułatwić korzystanie z wanny może jej tylko częściowe wpuszczenie w posadzkę. Oczywiście warto się również zastanowić, czy wanna wpuszczona ma być tuż przy ścianie, czy też w pewnej od niej odległości. Wpuszczone wanny o kształtach nieregularnych zdecydowanie lepiej się prezentują w sporej odległości od ścian.

Myśląc o wielu poziomach w łazience dużej możemy także wziąć pod uwagę to, że bardzo efektownie może się prezentować wielopoziomowy sufit i to jest również w ostatnich latach rozwiązanie dosyć popularne.

Reklama

Addicted POLECA!!!

PURE FESTIVAL 2017 09.12.2017 20:00 -77 DNI Więcej Informacji

Ostatnie Artykuły

Posłuchaj RADIA ONLINE

Logowanie

REKLAMA

Świeża Muza

ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości