EVENTY

Jak postępować z klientami, którzy nie płacą faktur? Jak postępować z klientami, którzy nie płacą faktur?

Twój klient od dłuższego czasu zalega z płatnościami za faktury, kwoty kumulują się, czas płynie a Ty nie widzisz rozwiązania tej sytuacji? Co robić?

Zacznijmy od hipotetycznej sytuacji. Przyjmijmy, że masz agencję interaktywną, i właśnie przyjąłeś zlecenie na stworzenie strony internetowej hotelu. Klient płaci depozyt, rozpoczynacie pracę nad projektem. Kontrakt jest godzinowy, a hotel ma płacić co miesiąc po otrzymaniu rozliczenia i faktury. Po upływie trzech miesięcy hotel zalega z płatnościami za trzy niezapłacone faktury, a Twoja agencja interaktywna przerywa projekt.

Co teraz?

Próbujesz oczywiście zebrać zaległe faktury, dzwonisz do klienta z próbą ustalenia spłaty w dogodnym dla obu stron systemie, jednak klient wcale nie jest zainteresowany współpracą. W związku z tym nadchodzi czas na podjęcie działań prawnych. Wysyłasz list z żądaniem zapłaty, jeszcze przed wynajęciem firmy windykacyjnej. Pismo jest skonstruowane przez adwokata i zakłada dwa rozwiązania zaistniałej sytuacji: spłacenie długu lub wkroczenie na drogę sądową.

 

Czy taki list powinien zadziałać?

To zależy głównie od sytuacji. Większość firm, które nie mają możliwości lub chęci spłacenia długu, zignoruje takie pismo. Jego redagowanie i wysyłanie może być stratą czasu, ale kto wie? W niektórych przypadkach może być to wystarczająca motywacja dla klienta, aby jednak oddać należne Ci pieniądze.

 

Czy powinieneś wysyłać kolejne listy, jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi na pierwszy?

Jeżeli nie zdziałałeś nic wysyłając list, każdy kolejny będzie prawdopodobnie również ignorowany przez Twojego dłużnika. Z drugiej strony, drugi lub trzeci list może sprawić, że klient zrozumie powagę sytuacji i zacznie spłacać dług.

 

Jakie powinny być Twoje kolejne kroki?

Zacznij od zatrudnienia prawnika (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś). Każda, nawet najmniejsza firma powinna mieć w swoich szeregach adwokata, który wkracza do akcji w tego typu sytuacjach. Jeżeli adwokat jest bezsilny, ponieważ pomimo jego starań, klient dalej ignoruje Wasze wezwania do zapłaty, nadchodzi czas na znalezienie firmy specjalizującej się w windykacji należności. Dobrym pomysłem może być wynajęcie firmy Procurent z Przeźmierowa pod Poznaniem (www.procurent.poznan.pl). To firma z wieloletnim doświadczeniem, która zapewnia pomoc prawną w zakresie kompleksowej obsługi podmiotów gospodarczych, ale również specjalizuje się w windykacji długów. Eksperci z Procurent są skuteczni i dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz kwalifikacjom, oferują usługi na najwyższym poziomie.

Pamiętaj, że typowa reakcja dłużnika na Twoje grzeczne prośby o uregulowanie wierzytelności, to ignorowanie Twoich starań. Klient jest przeświadczony, że nie grożą mu żadne poważne konsekwencje. Jednak adwokat lub firma windykacyjna wzbudzają już większy respekt i zaszczepiają ziarno strachu, ponieważ nikt nie chce przecież znaleźć się na ławie oskarżonych w sądzie.

Reklama

Addicted POLECA!!!

PURE FESTIVAL 2017 09.12.2017 20:00 -77 DNI Więcej Informacji

Ostatnie Artykuły

Posłuchaj RADIA ONLINE

Logowanie

REKLAMA

Świeża Muza

ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości