EVENTY

Telewizory 4K ? technologia w pigułce

Full HD to dzisiaj zdecydowanie za mało. Na rynek sprzętów elektronicznych wkroczyły już telewizory, w których zastosowano technologię UHD (Ultra HD), zamiennie nazywaną 4K. Czym właściwie jest i czy rzeczywiście widz może cieszyć się lepszą jakością obrazu? Sprawdźcie sami.

Rozdzielczość, piksele, czyli o co w tym wszystkim chodzi

Technologia Full HD oferowała odbiorcom standard, czyli dokładnie 1920x1080 pikseli. To właśnie one odpowiedzialne są za jakość emitowanego obrazu. Dostawcy nowych technologii proponują nam teraz dużo więcej. Telewizory UHD wyświetlają obraz w rozdzielczości 3840x2160 pikseli, zaś odbiorniki kinowe w tej wersji nawet w jakości 4096x2160 pikseli. Właśnie stąd zamienna nazwa i TV w technologii UHD zyskały drugie miano. Producenci oznaczają je również jako telewizory 4K, gdzie 4 oznacza liczbę 4 000 nawiązującą właśnie do innowacyjnej rozdzielczości kinowej.

Czy warto kupić telewizor 4K?

Odbiorniki LED-owe i popularne plazmy odchodzą już w zapomnienie. Przyszedł czas na zupełnie nowe wrażenia podczas oglądania ulubionego filmu. Właśnie takich dostarcza technologia 4K. Co ciekawe, w Polsce są już dostępne i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Warto też wspomnieć, że w ostatnim czasie obniżono ich cenę, dzięki czemu tego rodzaju odbiorniki mogą znaleźć się w każdym domu.

A na co właściwie można liczyć? Przykładem może być telewizor LG 4K. To nowa jakość obrazów. Kolory są bardziej intensywne i naturalne, przez co widz ma wrażenie odbioru bezpośredniego. Co więcej, niektóre ekrany posiadają zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu zyskuje się dodatkowy efekt trójwymiaru. Ostrzejszy obraz i łagodne przejścia pomiędzy paletami barw dają kinową jakość. Większa rozdzielczość to też zwiększenie prędkości odtwarzania obrazu (od 24 do 120 klatek na sekundę).

 

Czy technologia 4K ma jakieś wady?

Pierwsze odbiorniki nie dość, że były bardzo drogie, to rzeczywiście mogły nie spełniać wszystkich oczekiwań nabywców. Zdarzało się, że obraz przeskakiwał, telewizor gorzej radził sobie z wyświetlaniem obrazu ruchomego i białej barwy. Ograniczeniem był też dostęp do materiałów, jakie można było oglądać na tych nowoczesnych telewizorach.

Dzisiaj na szczęście tego problemu już nie ma, bo producenci postarali się o dopracowanie jakości i wyeliminowanie wszystkich wad. Telewizory LG 4K zostały uzupełnione o gamę kolorów Rec. 2020 (standardowe LED-y posiadają gamę Rec. 709). Daje to większy zakres barw i lepszą głębię kolorów. Warto też nadmienić, że LG zadbało również o dostęp do szerokiego wyboru tytułów, jakie można oglądać na telewizorach tej firmy. Klienci mogą korzystać ze specjalnie stworzonej wideoteki.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze telewizora 4K?

Na pewno jedynym wyznacznikiem nie powinna być cena. To, jaki telewizor UHD będzie dostarczać najlepszych wrażeń, jest zawsze kwestią indywidualną. Uwagę należy na pewno zwracać na parametry techniczne, takie jak cale, skalowanie, rodzaj ekranu, zabezpieczenia czy typy formatów, jakie obsługuje dany odbiornik.

Reklama

Addicted POLECA!!!

PURE FESTIVAL 2017 09.12.2017 20:00 -77 DNI Więcej Informacji

Ostatnie Artykuły

Posłuchaj RADIA ONLINE

Logowanie

REKLAMA

Świeża Muza

ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości